Wpływ muzyki na naszą codzienność

Wpływ muzyki na naszą codzienność

Dlaczego muzyka odgrywa tak ogromną rolę w naszym życiu? Często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak kultura, którą się otaczamy wpływa na nasz stan mentalny i codzienne funkcjonowanie. Muzyka może mieć również charakter terapeutyczny i jest to potwierdzone naukowo – nie bez powodu funkcjonuje taka dziedzina nauki jak muzykoterapia i również nie bez powodu na różnego rodzaju sesjach terapeutycznych jedną z rekomendowanych metod służących tak zwanemu mentalnemu wyciszeniu i łagodzeniu emocji jest słuchanie muzyki relaksacyjnej.

Muzyka a codzienność

Wszystko zależy oczywiście od naszych gustów, upodobań, cech osobowości a także tego czego my sami oczekujemy od słuchanej przez nas muzyki. Zresztą widać to po ankiecie przeprowadzonej ostatnio na blogu Muzyka Online, gdzie pytano ankietowanych o rodzaj słuchanej muzyki. Dla jednych spokojna muzyka relaksacyjna będzie idealną formą wyciszenia i złagodzenia swoich emocji poprzez wyzbycie się w ten sposób otaczającej ich dotychczas negatywnej energii. Inny typ osobowości nie będzie w stanie zrelaksować się przy tego typu muzyce i jako formę radzenia sobie z trudnymi emocjami wybierze na przykład nieco cięższe brzmienia.

Jeszcze inną grupa, która bardzo personalnie odbierze prezentowaną lirycznie treść prawdopodobnie bardziej zgłębi kwestię tekstu i warstwę emocjonalną utworu, z którym bardziej lub mniej będzie w stanie się utożsamić na tle personalnym czy osobistym. Niezależnie jednak od upodobań – jedna kwestia jest pewna – muzyka jest na tyle szeroką formą sztuki, że ilość prezentowanych przez nią odmian i gatunków pozwala na to, by każdy znalazł w niej coś dla siebie i odkrył w niej swoją własną wolność.