Twoje włosy mówią o Tobie więcej, niż myślisz: wpływ koloru włosów na zdrowie i osobowość

Twoje włosy mówią o Tobie więcej, niż myślisz: wpływ koloru włosów na zdrowie i osobowość

Wygląd zewnętrzny jest często pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę u innych osób. Jednym z najbardziej charakterystycznych atrakcji, które przyciągają naszą uwagę, jest kolor włosów. Choć współczesne techniki fryzjerskie umożliwiają swobodną zmianę barwy kosmyków, to naturalny kolor włosów ma swoje, niezmienne znaczenie. Odkryj, jakie tajemnice skrywa naturalny kolor Twoich włosów i jak może on wpływać na Twoje zdrowie oraz cechy charakteru.

Nieprawdziwe są powszechne stereotypy, jakoby blondynki były mniej inteligentne, a osoby z rudymi włosami miały wybuchowy charakter. To jedynie społeczne uogólnienia. Niemniej jednak, nauka dowodzi pewnych korelacji między kolorem włosów a niektórymi cechami fizycznymi i psychicznymi.

Zjawisko barwy włosów jest wynikiem dziedziczenia ponad setki różnorodnych genów – każdy z nich występuje w parze, gdzie jedna część pochodzi od ojca, druga od matki. To prowadzi do szerokiego spektrum różnic w kolorach włosów w obrębie jednej rodziny. Geny te kontrolują produkcję melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry. Istnieją dwa typy melaniny: ciemna eumelanina i czerwonawa feomelanina. Blondynki mają najmniej melaniny, im jaśniejsze są włosy, tym mniej jest tego pigmentu. Ciemne włosy brunetów i szatynek to efekt eumelaniny, natomiast rude włosy to kombinacja feomelaniny z niewielką ilością eumelaniny.

Niekonstancyjność aktywności genów wpływających na barwę włosów sprawia, że występuje cała paleta odcieni, od słomkowego blond po prawie czarny. U większości osób pochodzenia europejskiego obserwuje się ciemnienie koloru włosów z wiekiem – jest to najprawdopodobniej efekt działania specjalistycznych białek aktywowanych przez hormony dojrzewania. Stopień siwienia zależy przede wszystkim od genetyki.

Rudzielec nie ma łatwo. Choć ten wyjątkowy kolor włosów może być powodem złośliwości rówieśników w dzieciństwie, to właściwe zagrożenia wynikają z wpływu koloru włosów na zdrowie. Około 1-2% populacji świata ma rude włosy (najwięcej w Północnej Europie) i to właśnie u nich stwierdza się najwyższe ryzyko zachorowania na raka skóry. Aż 16% osób chorujących na melanom ma rude włosy. Ponadto, zauważono wyższą częstość zachorowań na nowotwory jelita, szyjki macicy oraz jajników, szczególnie u rudowłosych kobiet, które są także narażone na komplikacje ginekologiczne, niepłodność i osteoporozę.

Osoby o rudym kolorze włosów mają też niższą tolerancję na ból i często wymagają większych dawek znieczulenia, na które niestety bywają mniej wrażliwe. Wśród rudzielców obserwuje się również wyższy odsetek zachorowań na chorobę Parkinsona.

Czy rudy kolor włosów ma jakiekolwiek pozytywne aspekty? Badania pokazują, że osoby z takim kolorem włosów mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka prostaty i mogą mieć większą liczbę potomstwa, niezależnie od płci. Zwraca uwagę fakt, że jasna skóra osób rudowłosych jest zdolna do produkcji większej ilości witaminy D, co teoretycznie zmniejsza zapotrzebowanie na jej suplementację.