Opony wielosezonowe – kiedy, jakie, ile wytrzymają? Sprawdź w artykule!

Tytułowe pytanie zdaje sobie wielu kierowców. Jak każde rozwiązanie, stosowanie opon wielosezonowych ma swoje zalety, ale i pewne minusy. Zobacz, co na ten temat mówią eksperci ze sklepu Inter Cars!
- Ogumienie całoroczne nie wymaga zmiany w ciągu roku – sprawdza się w praktycznie każdych warunkach w naszym klimacie.
- Dobór opon wielosezonowych zależy m.in. od rekomendacji producenta auta w zakresie wymiarów, indeksów nośności i prędkości, czy konstrukcji obręczy.
- Osoby, które preferują spokojny styl jazdy, mogą wymieniać opony całoroczne nawet co 100 tys. km.
Jak rozpoznać opony wielosezonowe – główne różnice względem opon letnich i zimowych
Opony całoroczne mają dedykowane oznaczenia: M+S (Mud i Snow, czyli błoto i śnieg), 3PMSF (trzy górskie szczyty i śnieżny płatek), a do tego All Weather, 4 Seasons, All Seasons lub 4Seasons. Znajdziesz je z boku opony – zimowe ogumienie również ma symbole MS i 3PMSF, ale bez dodatkowych dopisków. Ponadto opony wielosezonowe mają inny skład. To mieszanka twardsza od zimówek i miększa w porównaniu z oponami letnimi.
Bieżnik opony całorocznej stanowi swoiste połączenie dwóch typów opon sezonowych. Krawędzie boczne bardziej przypominają ogumienie letnie, a środek zimowe – z lamelami. Wiele modeli posiada dodatkowe rowki do odprowadzania wody, co zapewnia dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni. Trzeba podkreślić, że w trudnych warunkach atmosferycznych uniwersalne ogumienie nie dorówna w pełni oponom projektowanym całkowicie pod zimę lub lato.
Jakie nowe opony wielosezonowe wybrać? Polecane modele popularnych rozmiarów
Do Twojego samochodu zakładasz opony wielosezonowe 195/65 R15? Wśród modeli rekomendowanych przez sklep intercars.pl oraz wysoko ocenianych przez jego klientów są:
- Michelin CrossClimate 2;
- Barum Quartaris 5;
- Uniroyal AllSeason Expert 2;
- Goodyear Vector 4Seasons G3;
- Yokohama BluEarth-4S AW21.
Jeśli chodzi o opony wielosezonowe 205/55r16, w gronie polecanych wariantów są między innymi:
- Michelin CrossClimate 2;
- Continental AllSeasonContact 2;
- Nexen N’Blue 4 Season;
- Dynamo Street-H M4S01;
- Apollo Alnac 4G All Season.
Dobre opony całoroczne utrzymują swoje parametry średnio przez 50–60 tys. kilometrów
Zakładając roczne przebiegi na poziomie 10–15 tys. km, daje to ok. 4–6 lat jeżdżenia. Tanie opony całoroczne klasy ekonomicznej wytrzymują ok. 30 tys. km. Pamiętaj, że żywotność ogumienia wielosezonowego zależy od wielu czynników – m.in. stylu jazdy kierowcy, stanu nawierzchni, wieku opony czy warunków atmosferycznych. Uniwersalne opony produkuje się z mieszanki, która dobrze znosi zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Trzeba też regularnie kontrolować stan bieżnika – większość producentów ustawia znacznik zużycia na poziomie 4 mm.
Dzięki oponom wielosezonowym możesz zyskać komfort i wystarczający poziom bezpieczeństwa. Chcesz szczegółowo porównać parametry techniczne różnych modeli? W sklepie intercars.pl łatwo znajdziesz wszystkie potrzebne informacje!