Czy każdy może nauczyć się śpiewać?
Podobno śpiewać może każdy, tyle w teorii jednak w praktyce może wyglądać to nieco inaczej. To zależy czy chcemy występować na scenie i będą słuchać nas inne osoby. Czy wystarczy nam śpiewanie pod prysznicem i umiejętności, które już mamy. Występowanie dla szerszej publiczności wymaga nieco bardziej profesjonalnego przygotowania. Potrzebna jest tutaj znajomości dźwięków, tonacji oraz praca nad emisją głosu nierzadko z nauczycielem śpiewu.
Teoretycznie śpiewać każdy może
Dobre śpiewanie wymaga pewnych zdolności muzycznych. Niezbędna jest tak zwana koordynacja słuchowo – głosowa. Wszyscy w większym lub mniejszym stopniu mamy możliwość odbierania dźwięku, jaki do nas dociera. Problem pojawia się przy doborze odpowiedniej tonacji dźwięku i zaśpiewać melodię czysto bez fałszowania. Drugą kwestią jest osłuchanie się z muzyką od dziecka. Zazwyczaj dzieci, których rodzice są muzykami idą w ich ślady. Często dziedziczą odpowiednie uwarunkowania muzyczne. Słuchanie muzyki we wczesnym dzieciństwie, udział w zajęciach rytmicznych, czy ktoś z rodziny gra na instrumencie muzycznym. Słuch muzyczny można wykształcić podobnie jak głos. Wczesny kontakt z muzyką pozwala na łatwiejszą pracę nad głosem w życiu dorosłym.
Muzyka rozwija umysł
Dla czystej przyjemności może śpiewać każdy. Jak pokazują przeprowadzone liczne badania muzyka ma duży wpływ na rozwój od wczesnego dzieciństwa. Wpływa pozytywnie na koncentrację, rozwija wrażliwość i myślenie abstrakcyjne. Śpiewanie pozwala na wyrzucenie z siebie zarówno dobrych jak i złych emocji.
Śpiewanie zawodowe jest trudniejsze wbrew pozorom niż granie na jakimś instrumencie. Gra na instrumencie wymaga w dużym stopniu umiejętności manualnych. Śpiew uzależniony jest już tylko od naszego potencjału muzycznego. Liczy się przede wszystkim ćwiczenie głosu, wrażliwość muzyczna oraz wyobraźnia. Zazwyczaj wystarczy 20% predyspozycji muzycznych, a reszta to ciężka praca nad emisją głosu.
Kiedy zacząć naukę śpiewu?
Naukę emisji głosu najlepiej rozpocząć w dzieciństwie. Umiejętności muzyczne rozwijają się u dzieci wraz z wiekiem. Dorośli również mogą w każdym wieku uczęszczać na lekcje śpiewu. Dużo z nich robi to dla relaksu. Inni, którzy przychodzą na lekcje, śpiewają już najczęściej w zespołach, ale potrzebują nadal doskonalenia swojego warsztatu wokalnego. Tacy muzycy są bardziej zaangażowani i mają jasno postawione cele do osiągnięcia. Dzieci śpiewają bardziej spontanicznie, nie boją się popełniać błędów. Dorośli z kolei śpiewają bardziej zachowawczo, bo boją się oceny i krytyki innych osób.