Czego jeszcze nie wiemy o słuchu?
Słuch jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka. Dzięki uszom jesteśmy w stanie odbierać informacje z otoczenia w postaci dźwięków. Łatwiej jest nam się porozumiewać, uczyć, unikać niebezpieczeństw. Możemy także relaksować się dzięki muzyce, słuchać radia, oglądać TV. Ludzie z dużymi wadami słuchu lub całkowitym niedosłuchem porozumiewają się najczęściej za pomocą języka migowego.
Jakie dźwięki wyłapuje słuch?
Ludzki narząd słuchu charakteryzuje się zdolność do słyszenia oraz analizowania dźwięków w zakresie częstotliwości od 16 do ok. 20 tys. Hz oraz dla natężenia 0 -120 dB . Najlepiej słyszane są dźwięki o częstotliwościach średnich, czyli od 1000 to 3000 Hz.
Właściwości dźwięku są podobne do właściwości światła, ponieważ w obu przypadkach odbierane są jako fale. Fizyczne właściwości dźwięku różnią się od własności światła.
Jak powstaje dźwięk?
Otaczające nas powietrze wywołuje wibracje cząsteczek, a to z kolei prowadzi do powstawanie fal dźwiękowych. Mają one identyczne właściwości jak fale świetlne tj.: długość, amplitudę i czystość.
Mózg interpretuje długość fali jako częstotliwość lub wysokość dźwięku np. wysoki, średni i niski. Natomiast amplituda odbierana jest jako natężenie dźwięku – cichy lub głośny.
Wszechobecny hałas w miastach nie pozwala na częste wyłapywanie czystych barw dźwięku.
Najlepiej słyszalny dla ludzi jest zakres od około 2000 do 4000 Hz, a ogólny przedział wyłapywanych przez ludzkie ucho częstotliwości mieści się w przedziale od 20 do 20 000 Hz.
Niektóre zwierzęta jak np. delfiny słyszą o wiele wyższe częstotliwości dźwięków nawet do 200 000 Hz.
Wpływ słuchu na nasz nastrój
Słuch odpowiada za nasz nastrój. Przede wszystkim, to co do nas dociera może spowodować, że będziemy zrelaksowani albo poddenerwowani i smutni. Niewątpliwie dźwięk może wpływać także na podejmowane przez nas decyzje. Dźwięk oddziałuje nasze myślenie, ponieważ w zależności od nastroju wybieramy co innego i podejmujemy różne decyzje.
Słuch absolutny
Istnieje niewielki procent ludzi na świecie, którzy posiadają słuch absolutny. Potrafią oni rozpoznać wysokość każdego dźwięku i usłyszeć fałsz w danej nucie. Naukowcy uważają, że ten wyjątkowy dar musi być dziedziczny, albo wyuczony poprzez nieustanny kontakt z muzyką w dzieciństwie. Niewątpliwie nie da się go wyuczyć w późniejszym wieku.
Efekt cocktail party
Badacze słuchu opisali ciekawe zjawisko, tzw. efekt cocktail party. Człowiek potrafi z chaosu dźwięków na przyjęciu usłyszeć tylko to co go interesuje, a resztę dźwięków ignorować. Zareaguje wtedy na swoje imię lub weźmie udział w dyskusji na dany zasłyszany temat. Matki także potrafią obudzić się w nocy, gdy ich dzieci płaczą, podczas gdy inne dźwięki ignorują.
Wpływ diety na słuch
Podobno dieta również może mieć wpływ na nasz słuch. Kwasy Omega-3 wpływają korzystnie na unerwienie narządu słuchu. To z kolei czyni go odporniejszym na uszkodzenia, a nawet zapobiega niedosłuchom na starość.