Brzoskwiniowy hit świata florystyki: trendy i ceny kwiatów w 2021 roku według ekspertki

Brzoskwiniowy hit świata florystyki: trendy i ceny kwiatów w 2021 roku według ekspertki

Eksperci branży kwiatowej są zgodni – w tym roku dominuje kolor delikatnej brzoskwini, zwany Peach Fuzz. To ta tonacja zdobyła najwięcej sympatii wśród klientów, a na rynku w Broniszach można odnaleźć w niej różne gatunki kwiatów, takie jak róże, gerbery czy mieczyki. Anna Kaszewiak, znawczyni tego sektora, podkreśla, że ten odcień jest chętnie wybierany do dekoracji wnętrz.

Maj to czas wzmożonego popytu na kwiaty cięte, szczególnie ze względu na obchodzone w tym okresie komunie. Kwiaty te służą do upiększenia kościołów, sal bankietowych, restauracji czy domów. Klienci chętnie wybierają peonie w pastelowych barwach (kosztujące od 6 zł za gałązkę), mieczyki białe i żółte (w cenie 5-6 zł za sztukę), lewkonię i lwie paszcze (wycenione na 4-5 zł) oraz tulipany (dostępne za 1,6-2 zł za sztukę) – wylicza Anna Kaszewiak.

Na listę popularnych dekoracji trafiają również ostróżki, lilie oraz cięte hortensje. Cena lili na giełdzie kwiatowej w Broniszach zaczyna się od 6 zł i dochodzi do 14 zł za gałązkę. Ostróżka kosztuje 14-15 zł za sztukę, a hortensje są dostępne w cenach od 10 do 25 zł za sztukę, w zależności od rozmiaru kwiatu i odcienia.

Wśród tradycyjnych kwiatów komunijnych znajdują się stokrotki, niezapominajki czy konwalie. Ich małe bukietiki można nabyć w Broniszach za sumy od 4 do 6 zł. Drobnymi kwiatkami, jak informuje Kaszewiak, często ozdabia się florystyczną biżuterię – bransoletki, naszyjniki czy torebki. Używane są też do wyplatania wianków i wianuszków komunijnych. Dodatkowym elementem dekoracji jest gipsówka – biała bylina o dużej ilości drobnych kwiatków, której paczka kosztuje od 100 zł.

Zdaniem Anny Kaszewiak, ogrodnicy i handlowcy z rynku hurtowego w Broniszach są już gotowi na tzw. bum nasadzeniowy, który ma miejsce podczas długiego weekendu majowego. W tym czasie rośnie zainteresowanie roślinami rabatowymi, balkonowymi i ogrodowymi. W ofercie znajdują się m.in. aksamitki (w cenie 2,50 zł za doniczkę), pelargonie rabatowe (6,6-8,5 zł za sztukę) i angielskie (ok. 13 zł za doniczkę), fuksje i dalie (8 zł za sadzonkę) oraz niezapominajki (6 zł za sadzonkę).

Inwestycją w majowego ogrodu mogą być również hortensje (35-100 zł za sztukę), pnące mandewille (80-100 zł) oraz rośliny w doniczkach typu ample, takie jak lobelie, surfinie czy supertunie (30-35 zł za doniczkę).