Kultowe polskie audycje radiowe

Kultowe polskie audycje radiowe

13 lutego – to data, którą zapewne zna każdy fan radia. To właśnie tego dnia obchodzony jest światowy dzień radia. Miłośnicy radiowych audycji świętują ten piękny dla nich dzień. A w Polsce, które audycje radiowe uznawane są za kultowe? Czy też je znasz?

Lato z radiem

Jedną z najbardziej znanych audycji radiowych jest Lato z radiem. Jest to audycja nadawana latem na falach Programu I Polskiego Radia. Pierwsza audycja została wyemitowana 1 lipca 1971 roku. Początkowo były to krótkie (trwające kilkanaście minut) magazyny turystyczne, ale w całości (jako pierwsze w historii polskiego radia) nadawane na żywo. Do najbardziej znanych, stałych punktów audycji Lato z radiem zaliczyć można:

  • w latach 70. – Latoteka (kilkunastominutowe bloki muzyczne z największymi przebojami), Dziadek Władek (półgodzinne słuchowiska na podstawie Trylogii Sienkiewicza), Kukułka (liryczny kącik Krystyny Czubówny).
  • w latach 80. – Bogusław Kaczyński prowadził kącik operetkowy, Zygmunt Chajzer Turystyczne vademecum, Irenka Kwiatkowska czytała Lesia autorstwa Joanny Chmielewskiej.

Wówczas zapoczątkowano tradycję inauguracji każdego letniego sezonu.

  • w latach 90. – znana była audycja Ekoradio, którą prowadził Andrzej Zalewski. Była to audycja pogodowa i przyrodnicza.

Lato z radiem kojarzy się również z niepowtarzalnym sygnałem dźwiękowym, który rozpoczyna każdą audycję. Jest to utwór Polka Dziadek, który kojarzy się z latem i rozrywkowym tonem programu. Tradycją stały się także coroczne koncerty Lata z radiem.

Matysiakowie

Serial radiowy Matysiakowie wystartował 15 grudnia 1956 roku na antenie Programu II Polskiego Radia. Najstarsze i najdłużej trwające słuchowisko w Polsce cieszyło się ogromną popularnością, gromadząc niemal 12 milionów słuchaczów w każdy weekend. Matysiakowie to historia rodziny mieszkającej na warszawskim Powiślu. Ich perypetie nagrywane były w ultrarealistycznej konwencji tzw. nieruchomego mikrofonu. Twórcą słuchowiska był Jerzy Janicki. Matysiakowie to rodzina robotnicza, ich losy mają na celu przestrzegać lub udzielać rad słuchaczom.

Grono osób tworzące serial Matysiakowie w 2001 roku zostało odznaczonych krzyżami Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżami Zasługi „za osiągnięcia w twórczości radiowej, a szczególnie przy realizacji powieści Matysiakowie”.

Lista Przebojów Programu Trzeciego

Lista Przebojów Programu Trzeciego zwana inaczej Listą Przebojów Trójki to najbardziej znana polska radiowa lista przebojów, która nadawana jest od 24 kwietnia 1982 roku na antenie Programu III Polskiego Radia. Niestety po raz ostatni usłyszeliśmy listę 15 maja 2020 roku.

Najbardziej kojarzony z radiową Trójką jak i z listą jest sam prowadzący Marek Niedźwiecki, który prowadził listę od pierwszej audycji do 2007 roku. Następnie powrócił, by móc prowadzić listę na zmianę z Piotrem Baronem. Niestety 15 maja 2020 Marek Niedźwiecki złożył oświadczenie o odejściu z radiowej Trójki. Jego decyzja była spowodowana kontrowersjami wokół piosenki, która tę listę wygrała. Piosenka Kazika Straszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój ból” została unieważniona przez dyrekcję, na co nie było zgody prowadzącego, współtwórców, jak i słuchaczy.