Przywracamy do łask – sól Epsom. Wszystko co musisz wiedzieć o jej właściwościach i zastosowaniu
W chwilach, kiedy nasze ciało sygnalizuje pierwsze symptomy infekcji, wielu z nas instynktownie sięga po sprawdzone metody leczenia. Jedną z nich jest gorąca kąpiel solankowa. Choć zazwyczaj wybieramy sole o przyjemnym zapachu, warto przyjrzeć się bliżej soli Epsom, której korzystne działanie na nasz organizm jest niekwestionowane. Dowiedzmy się zatem, czym charakteryzuje się sól Epsom i jakie niesie za sobą korzyści.
Sól Epsom, zwana również solą angielską lub gorzką, stanowi nieorganiczny związek chemiczny utworzony z siarczanu magnezu MgSO4, czyli soli kwasu siarkowego i magnezu. Jej skład obejmuje 9% magnezu i 12% siarki. Nazwa produktu pochodzi od angielskiego miasta Epsom, gdzie w XVII wieku po raz pierwszy wydobyto tę sól. Miasto to było wówczas domem dla jednych z największych naturalnych źródeł w Wielkiej Brytanii. Sól uzyskiwano przez odparowywanie wody ze źródeł, co sprawiało, że miała ona wyjątkowe walory odżywcze. Od tamtego czasu, sól Epsom zyskała reputację uniwersalnego środka, ale jest szczególnie ceniona za swoje zdrowotne właściwości.
Sól Epsom jest znana ze swoich unikalnych właściwości i szeregów zastosowań zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Można ją przyjmować doustnie lub stosować jako składnik pielęgnacji skóry. Domowe kąpiele w roztworze soli Epsom to połączenie przyjemności i korzyści dla zdrowia.
Podstawową formą soli Epsom są gruboziarniste, białe kryształki, które łatwo rozpuszczają się w wodzie, nadając jej słono-gorzki smak. Nie posiada ona jednak charakterystycznego zapachu. Dzięki wysokiej zawartości siarki, magnezu oraz miedzi, gorzka sól Epsom ma pozytywny wpływ na skórę i mięśnie, sprzyja relaksacji, oczyszczaniu organizmu i przeciwdziała wielu chorobom. Jest to idealny wybór w sytuacji przeziębienia czy ogólnego zmęczenia, stresu czy przeciążenia organizmu.
Zalety stosowania soli Epsom można określić jako holistyczne – wpływa na poprawę kondycji skóry, włosów i skóry głowy, a także wspiera funkcjonowanie wielu narządów. Siarka zawarta w gorzkiej soli pomaga w eliminacji metali ciężkich i toksyn z organizmu. Sól Epsom poprawia również kondycję skóry, włosów i paznokci.
Sól Epsom posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgrzybicze oraz działa odkażająco. Magnez zawarty w soli pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Kąpiele z dodatkiem soli Epsom doskonale relaksują, odprężają i poprawiają metabolizm komórkowy, ponieważ jony magnezu są świetnie absorbowane przez skórę i działają niemal tak samo jak doustnie podawane preparaty z magnezem.
Choć najbardziej znanym zastosowaniem soli Epsom jest kąpiel solankowa, można również wykorzystać jej właściwości do sporządzania roztworu będącego osmotycznym środkiem przeczyszczającym, pomocnym przy bolesnych zaparciach, a także jako składnik kosmetyków.