Przełomowe zastosowania papieru: od mebli, przez zabawki, po całe domy
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału kryjącego się w tak powszednim materiale jak papier. Mimo że często kojarzy nam się jedynie ze sferą biurową, to nieograniczone możliwości wykorzystania tego surowca są zaskakujące. Przedmioty wyprodukowane z tektury, takie jak meble czy zabawki, charakteryzują się nie tylko oryginalnością, ale i ekologicznym charakterem – aż 70% potrzebnego do produkcji tektury surowca pochodzi z recyklingu. Co więcej, papier ten może być wielokrotnie przetwarzany – nawet do sześciu razy. Zrozumienie tych faktów pozwala nam docenić wartość zwykłego papieru.
Z tektury można zrobić wiele rzeczy, poczynając od mebli. Karton jest materiałem łatwym do obróbki i wytrzymałym, co czyni go idealnym dla projektantów mebli. Umożliwia tworzenie niezwykle innowacyjnych form i kształtów. Zaskakująco, pomysł na wykorzystanie kartonu w meblarstwie nie jest nowością. Pierwsze kartonowe meble powstały już w latach 20-tych XX wieku, dzięki Gerritowi Rietveldowi, znanemu projektantowi. Koncepcję tę kontynuowali Peter Raake w latach 60-tych oraz Frank Gehroy w latach 80-tych. W dzisiejszych czasach karton jest chętnie wykorzystywany przez zwolenników „green design”.
Przedmioty z tektury są nie tylko lekkie, ale także funkcjonalne. Francuscy „cartonnistes” wykorzystują technikę klejenia warstw tektury, tworząc przy tym najbardziej skomplikowane konstrukcje. W Polsce tę metodę z powodzeniem stosuje firma Kartooni. Makulatura sprawdza się również jako surowiec do produkcji foteli, krzeseł i innych siedzisk. Ciekawym przykładem może być polska grupa MaKultura, która inspirowana papierem stworzyła oryginalne siedziska z tekturowych rolek, starych czasopism i ścinków. Prace tych młodych polskich projektantów można podziwiać na ich stronie internetowej, do której link znajduje się poniżej artykułu.