Praktykowanie nawyków, które mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne
Wpływ negatywnych zdarzeń życiowych takich jak choroby, konflikty, presja wywołana ograniczeniem czasu, utrata ukochanych osób czy polityczne niepokoje na psychiczne samopoczucie jednostki jest niewątpliwy. Stres dnia codziennego może prowadzić do problemów, które utrudniają normalne funkcjonowanie, a co gorsza, mogą wpływać na ogólne stan zdrowia. Według psychologów higiena mentalna jest równie istotna jak codzienne czynności higieniczne takie jak mycie zębów czy rąk. Oto kilka nawyków, które pomogą w ochronie Twojego świętego pokoju.
Nie ma podziału świata na ludzi „normalnych” i szaleńców – każdy z nas ma swoje słabości psychiczne i predyspozycje genetyczne, które pod wpływem czynników zewnętrznych mogą wzmacniać się i stawać się destrukcyjne. Prewencja zaburzeń mentalnych polega na świadomym kształtowaniu swojego spojrzenia na świat i siebie samego tak, aby uniknąć spirali negatywnych myśli. Warto dodać, że styl życia ma niebagatelny wpływ na zdrowie psychiczne.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Nowej Zelandii w 2020 roku, potwierdzono długo znane spostrzeżenie – ilość i jakość snu są kluczowymi czynnikami wpływającymi na samopoczucie i skłonność do depresji. Organizm potrzebuje minimum 7-8 godzin odpoczynku dziennie, aby zresetować mózg i wyregulować pracę hormonów. Wyniki eksperymentu przeprowadzonego w USA w 2021 roku pokazały, że osoby śpiące 6 lub mniej godzin dziennie mają aż 2,5-krotnie większe ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych. Regularne pory kładzenia się spać, komfortowe warunki w sypialni oraz unikanie czynników pobudzających wieczorem (np. kofeiny) to podstawa dobrego snu.
Zdrowa dieta ma wpływ nie tylko na kondycję fizyczną i obniża ryzyko chorób, ale także na nasze samopoczucie psychiczne. Świeże warzywa i owoce oraz produkty bogate w składniki odżywcze, takie jak pieczywo pełnoziarniste, orzechy, tłuste ryby, warzywa strączkowe i jajka są szczególnie korzystne dla funkcjonowania mózgu. Z drugiej strony, badania potwierdzają, że nasze zdrowie psychiczne i zdolność radzenia sobie ze stresem są narażone na fast foody, napoje słodzone i kofeinowe, słodycze oraz proste węglowodany. Regularne posiłki i unikanie głodu oraz spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie są bardzo ważne.
Długoterminowe badania na temat zdrowia psychicznego studentów przeprowadzone przez niemieckich naukowców w 2018 roku wykazały, że niższy wskaźnik BMI sprzyja lepszemu samopoczuciu. Uczestnicy badania, którzy regularnie uprawiali sporty aerobowe byli mniej narażeni na rozwój depresji. Szczególnie korzystny jest umiarkowany wysiłek na świeżym powietrzu, który zapewnia ekspozycję na słońce i świeże powietrze, a także umożliwia kontakt z naturą. Dlatego codzienny szybki spacer lub jogging w parku to doskonały wybór.
Naukowcy z Harvardu analizowali 100 czynników mogących chronić jednostkę przed depresją i doszli do wniosku, że najważniejszym z nich są interakcje międzyludzkie. Samotność, brak poczucia przynależności i brak wartościowych więzi sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju zaburzenia i utrudniają przekraczanie każdej przeszkody. Dlatego warto codziennie poświęcić czas na kontakt z innymi ludźmi, zwrócić na nich swoją uwagę, porozmawiać. Zorganizuj obiad lub spacer z kimś, zachęcaj rodzinę do wspólnych posiłków, zadzwoń do mamy czy siostry.
Światowa Organizacja Zdrowia w swoim przewodniku z 2020 roku o metodach radzenia sobie ze stresem jako podstawową technikę wymienia uziemianie. Chodzi o skupienie na rzeczywistości tu i teraz, wykraczając poza sferę obaw i frustracji. Do tego celu pomocne są nasze zmysły. Kiedy czujesz, że tracisz kontrolę nad rzeczywistością, spróbuj skoncentrować się na tym, co widzisz, słyszysz, dotykasz, smakujesz. Opisz to doświadczenie dla siebie i staraj się jak najdłużej utrzymać uwagę na odbieraniu bodźców zewnętrznych.
Medytacja jest techniką dostępną dla każdego, coraz częściej określaną jako „mindfullness”. Nie musisz znać żadnych skomplikowanych mantr czy pozycji. Wystarczy codziennie znaleźć chwilę czasu, aby w spokoju obserwować swoje myśli. Pozwalaj im swobodnie przelatywać, nie zatrzymując się na żadnej, ale skupiając się na własnym oddechu. Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles ta praktyka pomaga zmniejszyć poziom stresu i panicznego lęku, a także reguluje funkcjonowanie układu hormonalnego i odpornościowego.
Duża część problemów psychicznych wynika z negatywnego spojrzenia na świat, do którego przyzwyczajamy się poprzez powtarzanie tych samych schematów frustracji, zazdrości i poczucia krzywdy. Aby to zmienić na bardziej pozytywne podejście, warto codziennie wymienić rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Patrzenie na pełną połowę szklanki, a nie na pustą, pozwala osiągnąć spokój i satysfakcję, które oddzielają nas od ataków paniki czy depresji.
Niestety, współczesne nawyki nie sprzyjają zdrowemu umysłowi. Wielu z nas codziennie śledzi ekshibicjonistyczne i wyidealizowane posty na mediach społecznościowych, które nie tylko odciągają nas od prawdziwego życia, ale także powodują kompleksy, zawiść, niezdrowe emocje. Spróbuj na 2 tygodnie całkowicie zrezygnować z podglądania cudzych profili – skup się na swoim życiu, swojej rodzinie czy domu. Zauważysz, ile czasu oszczędzisz, a jak dużo wewnętrznego spokoju zyskasz!