Ekologiczne alternatywy dla tradycyjnych produktów użytkowanych przez mamy
Bycie rodzicem często oznacza generowanie dużej ilości odpadów, w tym takich, które nie ulegają biodegradacji przez wiele lat, jak na przykład jednorazowe pieluchy. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej mam decyduje się na produkty przyjazne dla środowiska, które mogą znacznie zmniejszyć wpływ ich codziennych działań na stan planety. Przyjrzyjmy się kilku z nich, które mogą być interesujące nawet dla osób bez dzieci.
Pierwsze miejsce na liście zajmują orzechy piorące, pochodzące z Indii i Nepalu. Te wyjątkowe owoce zawierają substancję zwana saponiną, która w kontakcie z wodą przekształca się w delikatną, bezwonny pianę. Idealnie nadają się do prania ubrań dzieci czy osób cierpiących na alergie, a dodatkowo są bardzo wydajne – 1kg tych orzechów wystarcza na rok prania dla czteroosobowej rodziny (przy założeniu 2-3 prań tygodniowo). Co najważniejsze, nie mają negatywnego wpływu na środowisko, a tego rodzicom z pewnością nie zabraknie.
Kolejnym ekoproduktem wartościowym dla mam jest soda oczyszczona, której zastosowanie jest niezwykle szerokie. Oprócz swoich właściwości spulchniających, jest doskonałym i przyjaznym dla środowiska środkiem czystości. Soda doskonale sprawdzi się w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, czyszczeniu sprzętów kuchennych, a także do leczenia podrażnień pieluszkowych czy ciemieniuchy u niemowląt. Może też być stosowana do złagodzenia oparzeń słonecznych.
Chusta do noszenia malucha to kolejny produkt, który przyczynia się do większej ekologiczności codziennego życia. Dzięki niej rodzice mogą utrzymać bliskość z dzieckiem, jednocześnie mając obie ręce wolne. Przydaje się zwłaszcza podczas zakupów, gdy manewrowanie wózkiem między regałami może stanowić wyzwanie. Chusta zajmuje mało miejsca, jest łatwa do utrzymania w czystości i kosztuje niewiele.
Pieluszki wielorazowe to powrót do starych, sprawdzonych rozwiązań w nowoczesnym wydaniu. Są teraz dostępne w formie profilowanej, która przypomina jednorazowe pieluchy, ale nie wymaga prasowania, a wykonane są z naturalnych materiałów – bawełny, chłonnego bambusa, antybakteryjnych konopi lub szybkoschnącej mikrofibry. Są one nie tylko 100% naturalne, ale również mają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Mimo że pierwotny wydatek na te pieluchy jest dość duży, to koszty szybko się zwracają.
Na końcu warto wspomnieć o produktach, które są domyślnie ekologiczne, jak na przykład ręczne laktatory czy wielokrotnego użytku bawełniane wkładki laktacyjne. Często dbanie o środowisko nie musi wiązać się z dużymi wyrzeczeniami – wystarczy bycie świadomym i sprawdzanie etykiet. Ponadto mit, że ekologia jest droga, często okazuje się fałszywy – po przeliczeniu kosztów, może okazać się, że korzystając z ekoalternatyw nie tylko pomagamy ziemi, ale również oszczędzamy domowy budżet.