Poradnik uprawy nasion lobelii przylądkowej: Kiedy i jak zasadzić tę wyjątkowo dekoracyjną roślinę?
Zachwycająca swoim urokiem, lobelia przylądkowa to roślina, która doskonale sprawdzi się jako ozdoba zarówno ogrodu, jak i balkonu czy tarasu. Charakteryzują ją kwiaty o różnorodnej gamie kolorystycznej – od niebieskich, przez różowe, aż po białe. W artykule znajdziesz informacje dotyczące momentu i sposobu sadzenia lobelii, zarówno w przypadku nasion, jak i gotowych sadzonek.
Do rodziny dzwonkowatych należy lobelia – roślina intensywnie zdobiąca ogrody swymi kwiatami. Gatunków tej rośliny jest ponad 400, a ich naturalne siedliska można znaleźć na terenie Ameryki Północnej, Południowej czy Afryki, a także Europy czy Australii. Lobelia dortmanna, znana także jako lobelia jeziorna, to jedyny gatunek spotykany na terenach dzikich w Polsce.
Miejsca zacienione, o dużej wilgotności – takie warunki preferuje lobelia jeziorna. Możemy ją spotkać na terenach górskich powyżej górnej granicy lasu, skalistych wybrzeżach, bagiennej okolicy jezior, łąkach czy zaroślach. W Polsce uprawiane są również inne gatunki lobelii, takie jak: lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis), lobelia przylądkowa (Lobelia erinus), oraz lobelia okazała (Lobelia × speciosa). Kwiaty tej rośliny występują w wielu kolorach: niebieskim, fioletowym, białym, karminowym czy różowym. Występują także odmiany dwukolorowe.
Jeśli planujesz uprawę lobelii w ogrodzie, pamiętaj o dobraniu odpowiedniego miejsca – zwróć uwagę na ilość słońca i rodzaj gleby. Lobelia preferuje podłoże żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne i lekko wilgotne. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny, z wartością pH wynoszącą około 5,5-6.
Nasiona lobelii przylądkowej można wysiewać już w lutym lub marcu do skrzynek lub pod koniec kwietnia bezpośrednio do gruntu. Przed wysianiem na glebie należy przeprowadzić drenaż oraz podlać ziemię. Nasiona umieszcza się bezpośrednio na powierzchni gleby, nie przykrywając ich ziemią. Ważne jest, aby nasiona były rozrzucone niezbyt gęsto.
Pamiętaj o regularnym podlewaniu kiełkujących nasion. Idealna temperatura do ich kiełkowania to 18-20 stopni Celsjusza. Po upływie około dwóch tygodni od wysiania, pojawią się pierwsze listki i będzie to sygnał do rozdzielenia siewek. Sadowi się je w większych pojemnikach, dbając o odstęp około 2 cm między nimi. Gdy sadzonki są gotowe, można je przesadzić do gruntu lub dużej donicy na przełomie maja i czerwca, utrzymując odstęp około 10-15 cm pomiędzy nimi.