Cenne wskazówki na oszczędzanie ciepła podczas zimowych miesięcy
Sezon zimowy niewątpliwie wiąże się z większym zużyciem energii cieplnej, a często także z jej marnotrawieniem. Dlatego warto wiedzieć, jak efektywnie zarządzać ciepłem w naszych domach, aby nie tylko czuć się komfortowo, ale też nie przepłacać za ogrzewanie. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad na ten temat.
Ważne jest regulowanie temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Podczas dłuższej nieobecności, takiej jak urlop czy weekendowy wyjazd, warto ograniczyć ogrzewanie do minimum. Proces ponownego nagrzewania mieszkania nie jest czasochłonny. Unikać powinno się ustawiania grzejników na maksymalne wartości temperatury ze względu na negatywny wpływ suchej atmosfery na zdrowie i skórę. Zaleca się obniżenie temperatury o 2-3 stopnie na noc dla lepszego snu, a nawet o 1 stopień, co może przekładać się na oszczędność około 5 proc. ciepła.
Należy również pamiętać, by maksymalnie wykorzystywać ciepło produkowane przez grzejniki – nie powinny one być zasłaniane firankami czy zasłonami. Wskazane jest usunięcie dekoracyjnych obudów, które skierowują znaczną część ciepła na ściany i na zewnątrz. Można zainstalować ekrany zagrzejnikowe, które skierują strumień ciepła do wnętrza mieszkania.
Optymalnym rozwiązaniem jest również wymiana starych okien i drzwi balkonowych na nowsze. Przestarzałe okna mogą przepuszczać nawet 10 razy więcej ciepła niż ściana, podczas gdy nowoczesne okna 2-2,5 razy mniej. Dzięki temu szczególnie w przypadku dużych okien można oszczędzić nawet połowę wydatków na ogrzewanie.
Nowoczesne okna są też szczelne, dlatego ważne jest umiejętne wietrzenie domu. Powinno ono być krótkie, ale intensywne, co można osiągnąć poprzez szerokie otwarcie okien na przeciwległych stronach mieszkania. W czasie takiego wietrzenia warto zamknąć zawór przy grzejniku, aby nie tracić ciepła.
Zalecamy także instalację termostatycznych zaworów grzejnikowych, które pozwalają na precyzyjne ustawienie temperatury w pomieszczeniach oraz ograniczenie poboru ciepła. Doraźne dogrzewanie, przy użyciu np. dmuchaw elektrycznych, konwektorów, ogrzewania podłogowego w łazienkach czy klimatyzatorów, powinno być krótkotrwałe, ale efektywne. Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe może zmniejszyć zużycie energii nawet do 12 proc.