Grudnik – klucz do zimowego kwitnienia leży w letniej pielęgnacji
Grudnik, często kojarzony z okresem Bożego Narodzenia, to gatunek kaktusa, który w pełni rozwija swe walory estetyczne w chłodniejszych miesiącach. Ciężko jednak nie zauważyć, że odpowiednia dbałość o tę roślinę w cieplejszych porach roku przyczynia się do jej piękna podczas zimy. Właśnie sierpień i wrzesień okazują się być kluczowymi miesiącami dla tej rośliny, gdyż poprzez odpowiednie nawadnianie i odżywianie możemy zapewnić jej obfite kwitnienie.
Grudnik jest popularną ozdobą domów szczególnie na przełomie listopada i grudnia, kiedy to roślina ta zdobi nasze mieszkania swoimi jaskrawymi kwiatuszkami. Podobnie jak gwiazda betlejemska, grudnik jest silnie skojarzony z Bożym Narodzeniem. Po tym okresie, po zimnych miesiącach świątecznej atmosfery, często gubi swoje kwiaty.
By upewnić się, że nasz grudnik ponownie obficie zakwitnie, konieczne jest odpowiednie nawożenie tej rośliny. Eksperci radzą jednak nie czekać do zimy z tą czynnością. Już sierpień i wrzesień to idealny czas, aby zadbać o to, by nasz grudnik mógł w pełni rozkwitnąć zimą.
Koniec lata to doskonały moment na dostarczenie odpowiednich składników odżywczych do naszego grudnika. Właśnie w tym czasie roślina rozpoczyna przygotowania do kwitnienia. Aby osiągnąć pożądany efekt obfitego kwitnienia zimą, warto ograniczyć podlewanie grudnika w sierpniu i wrześniu. Zdecydowanie warto poprawić jego kondycję stosując nawozy przeznaczone dla pomidorów, jednak nie częściej niż raz na tydzień.
Alternatywą dla gotowych nawozów może być domowej roboty mikstura bazująca na skórkach bananów, które są bogatym źródłem azotu i potasu. Wystarczy zalanie skórek ciepłą wodą, pozostawienie na 24 godziny w ciepłym miejscu, a następnie rozcieńczenie powstałej mikstury wodą w stosunku 1:1 i podlewanie nią grudnika.
Tak przygotowany domowy nawóz należy stosować co trzy tygodnie przez cały okres kwitnienia grudnika. Po zakończeniu tego etapu, powinniśmy zaprzestać nawożenia rośliny, aż do wiosny.